Dobra i zła wiadomość jest taka, że nie ma uniwersalnych rad. Założenie, że wszyscy rekruterzy zadają podobne pytania w tym samym celu i że chcą usłyszeć jedyną słuszną odpowiedź miałoby sens, gdyby każdy z nich na początku swojej ścieżki zawodowej był zobligowany do przeczytania (tylko) jednej, uniwersalnej książki, która te zasady by opisywała. 😉 W zależności od branży i stanowiska zawsze należy przygotować się indywidualnie, pewne odpowiedzi będą odebrane pozytywnie w korporacji, ale niekoniecznie w małej rodzinnej firmie. Dlatego nie ma uniwersalnych rad, które zadziałają w dowolnym kontekście. Ale.. są takie, które zadziałają w większości z nich. 😉 Jeśli w najbliższych dniach wybierasz się na rozmowę o pracę, na której Ci zależy, zastosowanie poniższych wskazówek zdecydowanie podniesie Twoje szanse na zatrudnienie.
Przygotuj odpowiedzi na popularne pytania rekrutacyjne.
1. Jaka jest przyczyna tego, że chcesz zmienić pracę?
Podam Ci 2 scenariusze – jeden bardziej, a drugi mniej bezpieczny. Najbezpieczniej jest się skupić na pozytywnych aspektach zmiany jakich oczekujesz (zamiast na negatywnych jakich chcesz przestać doświadczać.) Co to znaczy? Podaj pozytywny argument najlepiej wprost związany z firmą/zespołem/stanowiskiem, na które aplikujesz. Możesz np. powiedzieć, że bardzo ważne są dla Ciebie wyzwania/praca zespołowa/praca z doświadczonym managerem/praca z międzynarodowymi klientami i wiesz, że firma X to zapewnia podczas gdy u obecnego pracodawcy dotarłeś/aś do miejsca, gdzie nie możesz już na to liczyć.
Drugi scenariusz nieco bardziej ryzykowny to podzielenie się prawdziwym powodem odejścia, po którym dodasz wypowiedź ze scenariusza pierwszego. Ludzie (tak, rekruter też człowiek ;)) są różni, wybór scenariusza warto dostosować do tego jak przebiega spotkanie. Jeśli zdecydujesz się na szczerość to pamiętaj, że jest różnica między nią a naiwnością lub żaleniem się. Zadbaj o to, aby Twój powód był jasny, zwięzły, krótki i wyrażony w kulturalny sposób (nie mów, że Twój były szef to dupek ;)). Przykład – możesz powiedzieć, że Twój szef skupiał się głównie na callach z klientem i podczas gdy masz świadomość, że jest to jeden z najważniejszych obowiązków na jego liście zadań to na Twoim obecnym etapie kariery potrzebujesz regularnego feedbacku, aby upewnić się, że wykonujesz dobrą robotę i że Twoje umiejętności faktycznie się rozwijają.
2. Jakie są Twoje mocne/słabe strony?
To pytanie irytuje wiele osób, jednak ma na celu m.in. sprawdzić poziom samoświadomości kandydata, dlatego warto upewnić się, że zna się na nie odpowiedź. Tak jak powyżej, polecam Ci szczerość. Jeśli nie jesteś pewny/a co do tego jakie są Twoje mocne i słabe strony – zapytaj o to zaufane osoby (z zespołu, z poprzedniej pracy, wśród znajomych). Warto jest wykonać sobie badanie Gallupa, które da Ci dużą dawkę inspiracji, w kontekście Twoich talentów. Jeśli chodzi o słabe strony – podobnie jak przy pytaniu o powód zmiany pracy. Szczerze, zwięźle, dyplomatycznie i najlepiej ze wskazaniem jak nad tą cechą/cechami obecnie pracujesz.
3. Jaki jest Twój największy sukces/największa porażka?
Jestem pewna, że jak się dłużej, na spokojnie zastanowisz to bez problemu znajdziesz dobry przykład obu sytuacji. Jeśli jednak nie przygotujesz sobie odpowiedzi na to pytanie, a w czasie rozmowy poczujesz się zestresowany/a to jest spora szansa na to, że doświadczysz pustki w głowie. Postaraj się znaleźć taki sukces, który będzie przykładem wykorzystania umiejętności jakie są wymagane na danym stanowisku. Opowiadając o nim skup się bardziej na konkretnych etapach (1. Jaki był problem i na czym polegało wyzwanie; 2. Jak go rozwiązałeś/aś, jak się przygotowałeś/aś; 3. Jakie były skutki Twoich działań; 4. Czego się nauczyłeś/aś) niż na kontekście, tj. nie opowiadaj całej długiej historii skąd ten problem się wziął (właśnie wybierałeś/a się na wakacje kiedy zadzwonił szef..).
Upewnij się też, że masz w głowie przykład porażki, którą chcesz się podzielić. Brak takiego przykładu może wzbudzić wątpliwości co do Twojego doświadczenia, w końcu “spokojne morze nie zrobi z Ciebie dobrego żeglarza” 😉
4. Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Znienawidzone pytanie internetu. 😉
Czy to pytanie Ci się podoba czy nie, jest ono częstym elementem rozmów o pracę. W obecnych czasach trudno jest mieć twardy plan na najbliższe klika lat – myślę, że dla rekruterów jest to jasne. Chodzi bardziej o to, aby sprawdzić, czy masz ogólny zarys, wizję swojej przyszłej kariery. Czy działasz proaktywnie, intencjonalnie czy raczej reaktywnie i czekasz na to, gdzie Cię los zaprowadzi? Możesz odpowiedzieć na to pytanie na przykład tak „W najbliższym czasie chcę skupić się na rozwój umiejętności X,Y i Z. Kamieniem milowym w tym kontekście będzie dla mnie osiągnięcie A. Po tym etapie na pewno dokonam rewizji mojego planu, wstępnie myślę, że kolejnym wyzwaniem jakie chciałabym podjąć będzie samodzielna praca przy większym projekcie”. Dobrze, aby Twoje plany nie były zbyt sztywne i aby wpisywały się mniej więcej w opcje rozwoju, jakie dana organizacja umożliwia.
Zorientuj się z kim będziesz rozmawiać
Na poszczególnych etapach będziesz mieć do czynienia z hiring managerem, który będzie miał bezpośredni wpływ na decyzję o Twoim zatrudnieniu (nie jest to stanowisko samo w sobie, tak nazywamy osoby, które w danym procesie rekrutacyjnym są decyzyjne. Zwykle jest to osoba, która po zatrudnieniu będzie Twoim przełożonym/ą.) oraz z osobami, które wspierają decyzję hiring managera poprzez dzielenie się swoimi obserwacjami i wnioskami, jak np. rekruter, inny manager czy członek zespołu.
Przed rozmową warto dowiedzieć się kto jest kim. Takie zorientowanie w sytuacji doda Ci trochę pewności – poczujesz, że nie tylko Ty jesteś „prześwietlany/a”, ale że sam/a też już trochę wiesz na temat osób z którymi rozmawiasz. Jeśli zależy Ci na tym stanowisku to proponuję Ci „przejście dodatkowej mili” w postaci poszukania szczegółowych (bardziej niż sama nazwa stanowiska) informacji nt. Twoich rozmówców. Być może w trakcie spotkania znajdziesz przestrzeń na odniesienie się do niedawnej publikacji na Linkedinie jednego z nich? Takie przygotowanie pozwoli Ci też na nieszablonową odpowiedź na pytanie „dlaczego zdecydowałeś się do nas aplikować?”. Przykład – „zależy mi na rozwoju moich umiejętności. Patrząc na Twoje (Pana/Pani – w zależności od kultury organizacji) doświadczenie poczułam, że mogłabym się od Ciebie wiele nauczyć. Wiem, że pracowałaś przy dużych projektach, czego ja nie miałam jeszcze okazji doświadczyć.”
Przykładów na to jak można wykorzystać wiedzę o rozmówcach jest wiele. Jest to dość łatwy i rzadki sposób na uzyskanie dodatkowych punktów. Najważniejsze jest to, abyś zawsze mówił/a szczerze. Jeśli doświadczenie hiring managera nie robi na Tobie tak dużego wrażenia jak w powyższym przykładzie – znajdź inną „zaczepkę”, która pokaże ile czasu i wysiłku włożyłeś/aś w przygotowanie się do spotkania.
Ważne! Spotkanie rekrutacyjne zwykle jest stresujące i czasem trudno jest nam zapanować nad naszym zachowaniem. Mimo to polecam Ci zadbać, aby Twoja mowa werbalna lub niewerbalna (np. brak kontaktu wzrokowego, kierowanie odpowiedzi tylko do 1 osoby) nie sugerowała lekceważenia któregokolwiek z uczestników spotkania. Po pierwsze może być to odebrane jako zachowanie niekulturalne, a po drugie to wcale nie jest tak, że hiring manager ma władzę, a rekruter czy członkowie zespołu nie mają nic do powiedzenia. Organizacje mają różną dynamikę relacji i czasem największy wpływ na zatrudnienie ma osoba, po której byś się tego najmniej spodziewał/a. Niezależnie od sytuacji czy stanowiska – warto być uprzejmym dla każdego. Po prostu. 😉
Przygotuj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z Twoim stanowiskiem
Pogoogluj, przeanalizuj ogłoszenie, przyjrzyj się obowiązkom jakie mają wypisane osoby na Linkedin na podobnym stanowisku w organizacji, do której aplikowałeś/aś. Zastanów się o co zapytałbyś/ałabyś osobę, która miałaby Cię zastąpić w obecnej pracy. Przypomnij sobie najtrudniejsze sytuacje, jak je rozwiązałeś/aś, jaki był dokładny wynik Twoich działań. Przypomnij sobie podstawy teoretyczne, poczytaj o trendach w Twojej branży.
Przygotuj się na pytania związane z firmą lub branżą w której działa.
Weź pod uwagę, że w wielu wypadkach są to 2 branże równocześnie – pierwsza jest związana z Twoją specjalizacją (np. księgowość), a druga związaną z działalnością firmy (np. moda). Wiele firm oczekuje od swoich pracowników znajomości branży firmy. Jeśli jeszcze jej nie znasz wyszukaj „branża keywords” lub „terminy związane z branża”. Jeśli firma działa na rynku zagranicznym najlepiej wyszukać te słowa w j. angielskim.
Przygotuj się na pytania, dotyczące informacji zawartych w ogłoszeniu
Turkusowa organizacja (wiedz co to), płaska struktura (znaj zalety, miej swoje zdanie), wymóg samodzielnego podejmowania decyzji (przygotuj sobie przykład takich sytuacji). W wielu ogłoszeniach można znaleźć naprawdę masę wskazówek na to, jakie pytania mogą zostać zadane w trakcie rozmowy. Nikt nie oczekuje od Ciebie znajomości ogłoszenia na pamięć i to na wyrywki, ale warto sobie przypomnieć jego treść przed samym spotkaniem.
Oczywistości
W przypadku spotkania na miejscu – przyjdź trochę wcześniej, weź pod uwagę, że mogą być korki. Zadbaj o odpowiedni ubiór i wygląd (lubimy myśleć, że on nie ma znaczenia, ale automatyczne reakcje w naszej głowie tym się nie przejmują ;)). Pamiętaj co wpisałeś/aś do swojego CV, na jakie stanowisko aplikowałeś/aś, do jakiej organizacji, przez jaki portal. Jeśli przed rozmową zostałeś/aś poproszony/a o przygotowanie zadania rekrutacyjnego bądź gotowy/a na pytania z nim związane. Zapisz sobie pytania, jakie na koniec chciałbyś/ałabyś zadać hiring managerowi (warto je mieć, aby pokazać zainteresowanie stanowiskiem. Pytania o parking i inne benefity można zostawić na rozmowę z samym rekruterem). Na koniec podziękuj za czas Twoich rozmówców. Ostatni bonus? Wyślij maila z podziękowaniem za rozmowę o prace. Być może w trakcie rozmowy poruszyliście jakiś temat, który wyjątkowo zainteresował Twoich rozmówców? Może masz możliwość przesłania czegoś co jest z nim związane – np. jakaś próbka Twojej pracy, artykuł jaki ostatnio czytałeś/aś na ten temat, kanał na yt z którego czerpiesz wiedzę w danym obszarze. Najwięcej zapamiętujemy z początku i końca spotkania, taki dodatkowy gest na pewno zapadnie w pamięć.
Spotkania rekrutacyjne dla większości kandydatów są stresujące. Kiedy jesteśmy w stresie, często dopada nas pustka w głowie. Kwadrans po spotkaniu nagle przychodzą myśli „no przecież o tym mogłam jeszcze powiedzieć”, albo „moja odpowiedź na ostatnie pytanie to jakaś porażka, przecież ja to wiem! Skąd to zamroczenie?”. Dobre przygotowanie to klucz do właściwego zaprezentowania siebie i swojego doświadczenia oraz do obniżenia poziomu stresu. Poświęć na nie odpowiednio dużo czasu i jestem przekonana, że dasz radę! 😉
bezpłatną konsultację