Mentoring, Coaching

Dobre samopoczucie w pracy? Dowiedz się jak to zrobić.

opublikowano 17.05.2022
Facebook Linkedin

Zmiana pracy, samopoczucie w pracy, przebranżowienie, wybór kierunku rozwoju – to wszystko ważne decyzje zawodowe. Część z nas poświęca na ich analizę wiele czasu, część idzie za tym co im przyniesie los lub podpowie serce. Jeśli już decydujemy się na analizę to często zadajemy sobie pytania o to ile chcemy zarabiać lub na ile chcemy być pewni awansu czy znalezienia pracy.

Nieoczywistym pytaniem, jakie większość moich klientów nigdy wcześniej sobie nie zadało to “jak chcę się czuć w pracy”. Kiedy pytam o to w trakcie sesji, zwykle w odpowiedziach słyszę to czego NIE chcą czuć. “No wiesz, no nie chcę się tyle stresować, nie chcę czuć tej ciągłej presji”. Po doprecyzowaniu, że pytam o to jak chcą się czuć, większość osób odpowiada “nooo…dobrze, chcę się czuć dobrze”. Proste, co? 😉 Trudne jednak zwykle okazuje się zdefiniowanie tego co to “dobrze” dla nich oznacza. A to jeden z pierwszych, ważnych kroków.

Chcę się czuć dobrze, czyli jak?

Jeśli trudno jest Ci precyzyjnie określić jak chcesz się czuć, zacznij od wypisania niepożądanych uczuć jakie obecnie Ci towarzyszą i zastanów się czego chcesz doświadczać zamiast nich. Nie ograniczaj się tylko do określeń, które są Ci znane. Poszukaj w internecie listy uczuć, gwarantuję Ci, że znajdziesz wiele, których ciężko było Ci przywołać pamięcią. Pozwól sobie trochę pomarzyć, nie krytykuj tego co przyjdzie Ci do głowy. Wypisz pełną listę wg. tego co chcesz czuć, nie według tego co wydaje Ci się, że jest możliwe. Być może będziesz musiał/a iść na kompromisy, ale warto mieć zawsze pod ręką taką przypominajkę do czego chcesz dążyć.

Dobre samopoczucie w pracy

Skąd mam wiedzieć, co sprawi, że będę czuć się dobrze?

Nie dowiesz się dopóki nie zaczniesz próbować. Szkoda jednak czasu na działanie na oślep. Już teraz masz w sobie wiele wskazówek, które mogą Cię doprowadzić do pracy, zadań czy nastawienia dzięki którym będziesz się czuł/a tak jak chcesz się czuć. Jedną z nich są czynności, które wprawiają Cię w tzw. stan flow. Są to aktywności pochłaniające na tyle, że zapominasz o otaczającym świecie. Takie, które pozwalają nie zauważyć głodu czy potrzeby zrobienia sobie przerwy przy jednoczesnym poczuciu spełnienia, ciekawości i satysfakcji. Nie mówię o sytuacjach, w których dedline oddania projektu był tak ciasny, że nie było czasu na toaletę. 😉

Poszukaj przykładów osiągnięcia stanu flow w Twojej przeszłości. Jeśli przyjdą Ci na myśl aktywności, na których wydaje Ci się, że nie zbudujesz kariery – nie poddawaj się. Częstym triggerem flow, z jakim się spotykam jest granie w gry komputerowe. E-sport oferuje duże możliwości, jednak niewiele osób decyduje się na ścieżkę profesjonalnego gracza. Nie oznacza to jednak, że taki przykład nie da Ci żadnych wartościowych informacji. Zastanów się co w tej czynności  jest takiego, że nie możesz się od niej oderwać. W przypadku gier być może będzie to kwestia współpracy z ludźmi, których lubisz. Inną wskazówką może być wniosek, że lubisz uczucie ryzyka i satysfakcji z wygranej. A może chodzi o to, że możesz się skupić bo nikt Ci wtedy nie przeszkadza. To cenne drogowskazy. Następnie zastanów się jak możesz wykorzystać zdobyte informacje do poprawy swojej sytuacji w obecnej lub przyszłej pracy.

Wykorzystaj mocne strony

Częstym powodem braku zadowolenia z pracy z jakim się spotykam jest brak wyzwań. Trzeba pamiętać, że jest to pojęcie subiektywe, to co jedna osoba uzna za próbę sił, dla Ciebie może okazać się nudnym zadaniem. Dlatego warto abyś się zastanowił/a jakie mocne strony chcesz rozwijać i wykorzystywać w pracy. Bonus jest taki, że kiedy sobie to uświadomisz jest niezła szansa na to, że wcale nie będziesz musiał/a zmieniać pracy, aby realizować interesujące zadania. Nagle okaże się, że możesz się zaangażować w projekt ogólnofirmowy organizowany przez dział HR, zgłosić inicjatywę i przygotować szkolenie dla zespołu czy poprosić najbardziej doświadczoną osobę o choćby 30 min indywidualnego mentoringu w tygodniu. Świadomość swoich mocnych stron i możliwość realizowania ich w pracy to kolejny sposób na doświadczanie pożądanych uczuć.

Zbuduj wartościowe relacje

Nie musisz być ekstrawertyczną osobą o przebojowym usposobieniu, żeby jakość i ilość relacji miała dla Ciebie duże znaczenie. Niektórym z nas wystarczy jedna bliska osoba, z którą możemy swobodnie porozmawiać, nie znam jednak nikogo kto nie chciałby nawiązywać żadnych relacji w pracy. Więzi wysokiej jakości potrafią sprawić, że czujemy się naprawdę “dobrze” w pracy i to nawet w takiej, która zapewnia mnóstwo stresu i stawia przed Tobą dużo nierealnych oczekiwań (czego sama miałam okazję doświadczyć ;)). Dlatego jeśli chcesz się poczuć lepiej w pracy, zastanów się z kim jakie relacje chcesz nawiązać. Jak to zrobić? Temat rzeka, ale spróbuj o coś zapytać, najlepiej o coś co tej osoby dotyczy. Większość ludzi lubi jak okazuje się im zainteresowanie.

Samo nic się nie zmieni

Po przeanalizowaniu tego jak chcesz, żeby wyglądała Twoja praca i samopoczucie z nią związane zastanów się co będzie Ci potrzebne do zmiany. Nie znam Twojej sytuacji, ale powiem Ci uniwersalnie – na pewno będzie to działanie. 😉 Oczywistym wyborem często może wydawać się zmiana pracy, jednak nie zawsze jest to najlepsza decyzja. Czasem nasze samopoczucie jest wynikiem tego co nam siedzi między uszami, a nie przed oczami. 😉 Po pierwszych miesiącach ekscytacji związanych z dołączeniem do nowej firmy, znów wrócisz do znanych Ci bardzo dobrze, nieprzyjemnych stanów emocjonalnych, które są wywołane np. Twoimi przekonaniami. Dobra wiaodomość jest taka, że możesz je też możesz zmienić.

To co, jak chcesz się czuć w pracy? 😉

Umów się na
bezpłatną konsultację
Autorka
Weronika Szałkowska
Facebook Linkedin Instagram

Najnowsze artykuły